NHTTA Updates‎ > ‎

Strong competition at the North Harbour Junior Open

posted Mar 16, 2013, 4:46 PM by Gina Connell   [ updated Mar 24, 2013, 6:39 PM ]

The North Harbour Junior Open had strong fields competing in Under 20, 18, 16, 14 and 12 age categories.   Players represented North Harbour, Auckland, Waitemata, Wellington, Counties Manukau, Otago  and Waikato associations.

Under 12’s

The Under 12 Boy’s event saw a strong field of 16 competitors.  Alex Mei (North Harbour) won the singles final beating Liam Moving (Waitemata), with Nathan Xu (Otago) and Matthew Alsammak (North Harbour) the two semi-finalists.  

Under 12 Boy’s Doubles won by Alex Mei (NH) + Nathan Xu (Otago) beating Jaiden Thamavongsa (Auckland) + Jason Sivilay (Auckland) with Ryan Gallie (North Harbour) + Ahbisek Seth (Waitemata) the semi-finalist.

 

Under 14’s

The Under 14 Girl’s event had competitors from Auckland, Counties Manukau and North Harbour.  Nai Xin Jiang (Auckland) won the deciding match in round robin play beating Zhiyang Cheng (Auckland) in a closely contested battle finishing 11-9 in the 5th game.

Another strong field of 17 competitors battled it out in the Under 14 Boy’s event.  Yang Lun Zhao (Waikato) beating  Alfred Dela Pena (Waitemata) with Kevin Lin (Auckland) and Frank Fu (Wellington) the two semi-finalists.  

The doubles won by Logan + Nathan Xu (Otago) beating Frank Fu + Abram Goh (Wellington).  Semi-finalists Kelly Wang + Bruce Zhang (North Harbour) and Daniel Dai (North Harbour) + Ahbisek Seth (Waitemata).

 

Veronica Li + Andrew Mei (North Harbour) and Abram Goh + Hui-Long Von (Wellington) in Under 16 Mixed Doubles final.

Under 16’s

The Under 16 Girl’s singles event was won by Nai Xin Jiang (Auckland) beating Zhiying Cheng (Auckland) with Veronica Li the semi-finalist.  Competitors from Auckland, North Harbour, Counties Manukau and Wellington saw this as the strongest girls field on the day. 

The girl’s doubles was won by Nai Xin Jiang + Zhiying Cheng (Auckland) beating Hui-Long Vong (Wellington) and Iris Liu (North Harbour) with Irene and Sandy Liu (North Harbour) and Nina Zhang and Lucy Lin (Counties Manukau ) the semi-finalists.

The largest field of competitors was in the Under 16 Boy’s.  Kevin Lin (Auckland) beat Frank Fu (Wellington) in a close battle 11-5 in the 5th game, with Alfred Dela Pena (Waitemata) and Victor Pollett (North Harbour) the semi-finalists. 

The doubles saw Frank Fu + Chun-Kiet Vong (Wellington) take the final over Roger Wang (Auckland) + Yang Lun Zhao (Waikato). Semi finalists Lawrence + Victor Shum (Counties Manukau) and Andrew Mei (North Harbour) + Logan Xu (Otago).

 The only mixed doubles event of the day was in the Under 16’s won by Veronica Li + Andrew Mei (North Harbour) beating Abram Goh and Hui-Long Vong (Wellington)


Kevin Lin (Auckland) and Frank Fu (Wellington) in the Under 16 Boy's Singles final


Under 18’s

The Under 18 Girl’s event was won by Maggie Ngo (Auckland) beating Jocelyn Lim (North Harbour) in a close finish 11-9 in the 5th game.  

The girl’s doubles won by Nai Xing Jiang + Zhiying Cheng (Auckland) beating Hui-Long Vong (Wellington) and Jocelyn Lim (North Harbour) with semi-finalists Maggie Ngo and Carolyn Zou (Auckland) and Irene and Sandy Liu (North Harbour).

 An all Auckland final for the Under 18 Boy’s event saw Roger Wang (Auckland) beating Victor Ma (Auckland) 11-6 in the 5th game.  Semi-finalists were Chun-Kiet Vong (Wellington) and Leroy Gov (North Harbour).  

In the boy’s doubles Roger Wang (Auckland) + Yang Lun Zhao (Waikato) took the final over Daniel Dai (North Harbour) + Charles Sun (Counties Manukau). Semi finalists an all North Harbour affair with Victor Pollett + Leroy Gov and Jason Bouwman + Paul Weichselbaum.

 

Under 20’s

The Under 20 Men’s singles was won by Yang Lun Zhao (Waikato) beating Victor Ma (Auckland).


Photos from the event courtesy of Velma Mayclair.

Comments