NHTTA Updates‎ > ‎

Masters titles for Tomasz Koscik

posted Mar 17, 2013, 2:50 PM by Gina Connell

North Harbour’s Tomasz Koscik and Waitemata’s Tanya Sulimova took the most titles in the North Harbour Masters on the weekend. Players represented North Harbour, Auckland, Waitemata, Northland and Wellington associations.

Tomasz won titles in the 045 Mens Singles, 035 Mens Doubles, 045 Mens Doubles and was runner-up in the 035 Mens Singles and 035 Mixed Doubles. 

In the womens, Tanya won the 045 Womens Singles, 055 Womens Singles, 055 Mixed Doubles, 055 Womens Doubles and was runner-up in the 045 Mixed Doubles and 045 Womens Doubles.

Results for the North Harbour Masters 2013

Over 35

Steven Zhu (Auckland) won the singles final beating Ray Dulangon (Auckland), with Tomasz Koscik (North Harbour) and Hoa Ngo (Auckland) the two semi-finalists.  The womens singles was won by Sarah Sandley (Auckland) beating Gina Liu (Auckland). 

Doubles

Mens won by Tomasz Koscik (NH) + Rong Chen (A) beating Grant Jones + Jorg Weinland (Northland).

Womens won by Chris Little + Sarah Sandley (A) taking the title over Gina Liu + Yining Lu (Auckland)

Mixed won by Gina Liu + Rong Chen (A) beating Sarah Sandley (Auckland) + Tomasz Koscik (North Harbour).


Over 45

The Over 45 Men’s event saw a strong field of 15 competitors.  Tomasz Koscik (North Harbour), pictured above, won the singles title beating Kheng Yee Lai (Auckland) and William Weinstock (Auckland) and Wang Leung Chan (Auckland)  the semi-finalists.  Over 45 Women’s singles won by Tanya Sulimova (Waitemata) beating Yining Lu (Auckland). 

Doubles

Mens won by Tomasz Koscik (NH) + Steven Zhu (A) beating Kheng Yee Lai + Wang Leung Chan (Auckland)

Womens won by Chris Little + Sarah Sandley (A) beating Tanya Sulimova + Martina Bohm (Waitemata)

Mixed won by Chris Little (A) + Eberhard Kleiser (WT) beating Tanya Sulimova (Waitemata) + Doug Pattinson (North Harbour)

 

Chris Little + Sarah Sandley (Auckland) playing Tanya Sulimova + Martina Bohm (Waitemata)


Over 55

Kheng Yee Lai (Auckland) won the singles title beating Wang Leung Chan (Auckland), with Hui Ma (Auckland) and William Weinstock (Auckland) the semi-finalists.  The women’s singles was won by Tanya Sulimova (Waitemata) beating Martina Bohm (Waitemata).

 

Doubles

Mens won by Kheng Yee Lai + Wang Leung Chan (A) beating Doug Pattison + Robert Dunn (North Harbour)

Womens won by Tanya Sulimova + Martina Bohm (WT) beating Anne O’Neill + Velma Mayclair (North Harbour)

Mixed won by Tanya Sulimova (WT) + Doug Pattinson (NH) beating Martina Bohm (WT) + Paul Johnston (North Harbour)

 

Over 65

Robert Dunn (North Harbour) won the singles final beating Fleming Alison (Northland). Mens Doubles won by Fleming Alison (Northland) + Murray Flewellan (North Harbour) beating Robert Dunn + Paul Johnston (North Harbour).

 

Over 75

Fleming Alison (Northland) won the singles title beating Bill Sorby (North Harbour).  Mens Doubles won by Fleming Alison (Northland) + Yifa Jiang (Auckland) beating Denis Ralph + Bill Sorby (North Harbour).

Comments